Every season, we celebrate the accomplishments of our students, faculty, staff, board and constituents with an awards celebration.

Awards for the 2019-2020 Season*

HERSHEL ZOHN OUTSTANDING SENIOR AWARD
In recognition for outstanding contributions to the Department of Theatre Arts – our highest honor

Yamilex Holguin

BRAVO STUDENT AWARD
In recognition for outstanding contributions to the Department of Theatre Arts in the areas of Advocacy, Leadership, Scholarship and Service

Xodia Choate

BEST PERFORMANCE IN A LEADING ROLE

Jenna Ivey, Olive, 25th Annual Putnam County Spelling Bee

Hugo de Billie V, Barfée, 25th Annual Putnam County Spelling Bee

Yamilex Holguin, Josefina and Enrique, Tomás and the Library Lady

BEST SUPPORTING PERFORMANCE

Nick Check, Young Ebenezer & Old Joe, A Christmas Carol

Ben Muckenthaler, Mitch, 25th Annual Putnam County Spelling Bee

BEST ENSEMBLE

25th Annual Putnam County Spelling Bee

BEST STUDENT DIRECTOR/ASSISTANT DIRECTOR

Xodia Choate, A Christmas Carol

BEST STUDENT CHOREOGRAPHER

Brianna Horvath, 25th Annual Putnam County Spelling Bee

BEST STUDENT STAGE MANAGER/ASSISTANT STAGE MANAGER

Jazmen Escarcega, The Wolves

BEST CREW

Imani Caldwell, Sound, A Christmas Carol

BEST STUDENT COSTUME DESIGNER/ASSISTANT COSTUME DESIGNER/STUDENT WARDROBE SUPERVISOR

Yamilex Holguin, 25th Annual Putnam County Spelling Bee

BEST STUDENT SOUND DESIGNER/ASSISTANT SOUND DESIGNER

Daniel L. Miller

BEST STUDENT LIGHTING DESIGNER/ASSISTANT LIGHTING DESIGNER

Daniel L. Miller, A Christmas Carol

BEST STUDENT SCENIC DESIGN/ASSISTANT SCENIC DESIGN

Samantha Armstrong, 25th Annual Putnam County Spelling Bee

ASTC OUTSTANDING BOARD MEMBER
In recognition for outstanding contributions by ASTC Board of Directors

Denise Welsh

*2019-2020 Award Season includes A Christmas Carol, Tomas & the Library Lady, The Wolves, The Tempest, and 25th Annual Putnam County Spelling Bee

Previous Award Winners

HERSHEL ZOHN OUTSTANDING SENIOR AWARD
In recognition for outstanding contributions to the Department of Theatre Arts – our highest honor

  • Calvin Chervinko (2019)
  • Torrie Hughes (2018)
  • Robby Sciortino (2017)

BRAVO AWARD
In recognition for outstanding contributions to the Department of Theatre Arts in the areas of Advocacy, Leadership, Scholarship and Service

  • Calvin Chervinko (2019)
  • Larissa Lury (2018)

BEST LEADING PERFORMANCE
In recognition of outstanding achievement

  • Calvin Chervinko, Mark, RENT (2019)
  • Isaac Lucero, Peter Shaw, Silent Sky (2019)
  • Jessica Jimenez, Belmira, The River Bride (2019)
  • Esmae Leon, Athena/Woman/Child, The Odyssey (2018)
  • Taylor Rodriguez, Nate, Equivocation (2018)
  • Taylor Rodriguez, Truffaldino, The Servant of Two Masters (2017)
  • Austin Parish, Robert, The Drowsy Chaperone (2017)

BEST SUPPORTING PERFORMANCE
In recognition of outstanding achievement

  • Nick Check, Bart Francis, Inspecting Carol (2019)
  • Melis Derya White, Mrs. Higgins, My Fair Lady (2019)
  • Torrie Hughes, Judith, Equivocation (2018)
  • Nicholas Check, Antinous, The Odyssey (2018)
  • Joey Rodriguez, Aldolpho, The Drowsy Chaperone (2017)

BEST DESIGNER / ASSISTANT DESIGNER / BEST DIRECTOR / ASSISTANT DIRECTOR / CHOREOGRAPHER
In recognition of outstanding achievement

  • Xodia Choate, Director, My Fair Lady (2019)
  • Maggie Jane Simpson, Costume Design, My Fair Lady (2019)
  • Tressa Smith, Scenic Design (2019)
  • James Padilla, Lighting Design, The River Bride (2019)
  • Daniel L. Miller, Sound Design, Silent Sky (2019)
  • Evan Stanfield, Choreography, RENT (2019)
  • Arianna Swinson, Scenic Design, Urinetown: The Musical (2018)
  • Megan Thompson, Costume design, The Drowsy Chaperone (2017)

BEST STAGE MANAGER/ASSISTANT STAGE MANAGER/CREW
In recognition of outstanding achievement

  • Karina Ortega, My Fair Lady (2019)
  • Karina Ortega, The Odyssey (2018)

BEST ENSEMBLE

  • RENT (2018-2019)

BEST CREW

  • Inspecting Carol (2018-2019)